O morčatech

 
  • Náklady na život morčátka
  • Běžný denní nákup na jedno krmení našich morčátek obsahuje:

 

Ceny jsou již přepočítané na danné množství: Ovoce a zelenina:

 2kg mrkve -  20,-  Kč              

 2kg  jablek  - 30,- Kč

 1 ks brokolice  - 19,-Kč    

 2x okurka salátová  18,- Kč 

 čínské zelí 1 hlávka cca 23,-

 3ks paprika bílá, zelená, nebo podle akce) cca 20,-


  K tomu míchaná směs: dávka na den a 40 morčat:

 

Ceny jsou přepočítaníé již na dané množství. Ovesné vločky 0/5kg cena 11,90

 Biostan 0,7 kg   cena 13,90Kč

 Apetit H 0/5 kg - 12,50

 Takže naše 42 hlavé stádečko spořádá za 1 den zhruba tohle množství jídla, někdy není okurka, někdy není brokolice.. nebo paprika. Ale denně mají mrkev, jablka, pak jednu zeleninu ze seznamu (brokolice, paprika, okurka). K tomu čínské zelí a směsku z Biostanu, Apetitu a vloček.

 Cena denního přídělu stádečku je zhruba 130 - 150,- Kč na den. Nepočítám stelivo které také kupujeme - hobliny Allspan 280,- až 340,-Kč dle dodavatele za balík který mám na měsíc. Což je ještě dalších 9,-až 11,- Kč na den za stelivo a nepočítám seno.... které máme momentálně ve velkém.. balík za 400,- + dovoz 250,- což je 650,- Kč, ale vydrží celou zimu .-) Možná nějaká koruna na den, když to vydělím 120dny...  Pokud není seno ze statku, kupujeme na portálu www.hafani.cz balík o víze 2,5kg za cenu 64,- Kč.

Nepočítala jsem Acidomid K, dále vitamínC, lízací soli - kolečka na klece, minerální kostky, nějakou tu mlsku jako je klas na zavěšení, morčátkům v rekonvalescenci pak Cavia Complete od Prestige, růžičkovou kapustu, červenou řepu, občas nějakou tu mandarinku, kterou někteří mají rádi.. k tomu i kousek petržele nebo celeru, někdy malou zelenou cuketku a nebo kousek melounu - když je.

 Nepočítám náklady na nemocné morčátko, na ATB, na Ivomec, Imaverol, na krémy jako je Imazol plus, Myfungar, Ophtalmoframykoin, klasický Framykoin, Betadinu na rány nebo kousnutí, obyčejný dezinfekční šampon Difuzil, nebo prevenci jako je Arpalit neo to proti vnějším parazutům. proti vnitřním parazitům používáme 2x do roka roztok Sulfadimidinu od Biovety, po dobu 6ti dnu s třídenní přestávkou uprostřed. Další výdaje jsou za benzín či jiné cestovné na veterinu, na zakoupení krmení v ZO marketech a také nemalá částka padne na dovoz sena, podle toho, kde ho seženeme.

 Nepočítám stále se rozbíjející napáječky, občas nějaká ta nová miska nebo pelíšek, pokud je třeba tak i domeček, když je už hodně okousaný.. už vůbec nepočítám náklady na výstavy  - schůze či registrace, poplatky nejen za klecné nebo za vstup na výstavu či katalog, ale ani členské poplatky Klubu. Prostě, morčátka něco stojí, a tak cena za mimčo z naší CHS je jen zlomkem nákladů, které s morčátky máme.

 Ještě že se nepočítá k tomu všemu také pracovní síla...:-) to by byla vážně velká suma .-) Snažila jsem se spočítat ceny velmi nízké u zeleniny cenu v marketu, kde je vážně mrkev za 9.90, kilo  a jablka se dají koupit za těch 30,- Kč sítka ve váze 2 kil.

TOPlist
copyright©anamsunamon2010